Innowacje

Innowacja pedagogiczna
„Francuski savoir-vivre dla najmłodszych- poznajemy kulturę Francji”

W tym roku grupa„Starszaki” realizuje innowację programową, której autorem jest Aleksandra Garstecka-Billotte. „Francuski savoir-vivre dla najmłodszych- poznajemy kulturę Francji” to cykl zajęć, podczas których dzieci nie tylko zetkną się z inną kulturą, ale nabiorą praktycznych umiejętności i rozwiną swoje zdolności.
Zajęcia w ramach innowacji odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu i są skorelowane z programem nauczania. Proponowane aktywności są dostosowane do możliwości dzieci i odpowiadają ich potrzebom dydaktycznym. Niektóre działania rozszerzone zostaną na całą społeczność przedszkolną.

W tym roku poznamy słownictwo i podstawowe zwroty w języku francuskim, które wykorzystujemy na co dzień. Dzieci chętnie przyswajają i powtarzają nowe słówka.
W najbliższych miesiącach dzięki krótkim filmom, fotografiom i prezentacjach multimedialnych poznamy symbole narodowe, piękno przyrody i architektury Francji.
Poznamy tradycje świąteczne, gry i zabawy, które umilają czas francuskim przedszkolakom. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi gośćmi podczas których będziemy mogli zadawać pytania i poznać francuski styl życia.
„Starszaki” będą uczyły się wysyłania listu do Francji – nawiążemy korespondencję z dziećmi z Paryża. W podejmowanych działaniach wesprze nas Instytut Francuski w Warszawie, który dysponuje ogromną bazą francuskich bajek i książek.
W trakcie roku we współpracy z rodzicami odbędą się warsztaty kulinarne „Smaki Francji”, a w maju „Festiwal Francuski”, na który zaprosimy inne dzieci.

Z KSIĄŻKĄ LEPIEJ POZNAJĘ ŚWIAT


„W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają do głębi
A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej.”
(Francesco Petrarka)

W latach 2015-2019 w naszym przedszkolu realizowaliśmy innowację pedagogiczną zatwierdzoną przez MEN. Tytuł innowacji to: „Z książka lepiej poznaję świat”.

Dla nas Nauczycieli jest to wielka duma wdrażać napisany przez siebie program i realizować go. Dla dzieci jest to niesamowite doświadczenie.


Z początkiem roku każda z grup wprowadziła „Kodeks małego czytelnika” – dzieci już wiedzą jak należy dbać o książki. Bardzo lubianym przez dzieci elementem innowacji są „Poranki z bajką”- kilka razy w miesiącu każdą
 z grup odwiedza rodzic, z wybraną przez siebie bajką, którą następnie czyta dzieciom.

Nie zapominamy także o codziennym 20 minutowym czytaniu, które umila dzieciom każde popołudnie – podczas odpoczynku poobiedniego. „Wędrująca książka” jako nasza przedszkolna biblioteka cały czas funkcjonuje, a rodzice wraz z dziećmi często zaglądają w jej skromne progi.
Z książką do naszego przedszkola przychodzą też wyjątkowi goście, którzy po przeczytaniu bajek pozostawiają po sobie pamiątkę, jaką jest wpis do księgi gości.